Modely F1

Stavíme model

Papírový model  to je tradice, kult. Můžete se setkat s modely o pár dílech, těch je dnes zdarma ke stažení na internetu nekonečné množství a jsou určené hlavně pro nejmenší. Takzvaný “ PAPERCRAFT “ je dnes ve světě velmi populární, stačí zadat do vyhledávače tento výraz, vybrat si model, vytisknout a začít trénovat.

Stavebnice pro dospělé o desítkách, nebo i stovkách dílů vyžadují odborné znalosti a zkušenosti se zpracováním. Autoři věnují jejich přípravě spoustu času, modely nejsou poskytovány zdarma, prodávají se u vydavatelů, v papíráckých e-shopech, nebo na soutěžních a výstavních akcích, kterých je ročně hned několik.

Kalendář pravidelných akcí naleznete zde.

Pro sestavení papírového modelu budete potřebovat několik pomůcek (obr.1), tou základní je určitě lepidlo Herkules, dále nůžky, nejlépe jedny rovné, druhé zahnuté, používá se také skalpel. Pro rýhování budete potřebovat pravítko, na retuš lze použít například vodovky. Je dobré mít po ruce tužku, kružítko, špejle nebo párátka o průměru 2mm, drátek o průměru 1mm, mohou se objevit v návodech. K manipulaci s drobnějšími díly použijte pinzetu, nezapomeňte také na vhodnou modelářskou podložku.

obr.1

Před vystřižením dílu z listu narýhujte všechny ohybové hrany (obr.2), případně vyřízněte všechny otvory. Při tvarování nebudete mít problém s ohybem a hrany budou ostré.

obr.2

Během rýhování sledujte značení, po vystřižení díl postupně vytvarujte do požadováného tvaru (obr.3).

obr.3

Po vystřižení mají díly bílé hrany, je proto vhodné provést tzv. retuš hran příslušným odstínem barvy (obr.4). Bez retuše budou ve finále „svítivé“ hrany rušit celkový dojem. Vhodné jsou například školní vodové barvy.

obr.4